جستجو گران زباله Garbage Scavengers

..................................................................................................

مدت زیادی است که مردم با جستجو گران زباله آشنا شده اند. در هر کوی و برزن عده ای نزدیک غروب، اوائل شب و یا ابتدای صبح در آشغالدانی ها می گردند و جستجو میکنند. در هر جا بعد از اینکه آشغالهایی که بدردشان میخورد را بر میدارند و در کوله بار خود میگذارند به سراغ  محل بعدی می روند. این آقایان در کار و شغل خود شاید از خیلی های دیگر مثل جناب بازرس قتل های جنایی نیز دقیق ترند.

 

صحنه ای که بعد از ترک این جستجوگران زباله در کوی و برزن و خیابان برجای میماند بسیار مشمئز کننده می باشد. پلاستیکهای پاره شده آشغال، زباله های کثیف پراکنده شده در سطح خیابان و بو ی گند و آلودگی های فراوان میکروبی که پخش شده اند. علاوه بر این جمع آوری این آشغالها از روی زمین نیز برای خود مامورین شهرداری بسیار مشکل ساز می شود.

اما آیا راه چاره ای نیست؟ آیا متولی و مسولی برای این کار نیست؟ آیا راهش اینست که شهرداری و یا نیروی انتظامی برای هر محل زباله مامور مراقب بگذارد و این افراد را دستگیر و تحویل قوه قضائیه دهد؟!

یا از طرف دیگر راهش اینست که به این قضیه عادت کرد و زیاد جدی نگرفت؟ اینطوری هم زندگی شهری می گذرد!

 

راه سومی که می تواند منطقی تر باشد و قابل تامل است اینکه اولا برای شهروندان امکان تفکیک زباله فراهم شود و در مرحله بعد فرهنگ سازی مناسب در مدارس و رسانه ها برای اهمیت تفکیک زباله از مبدا انجام شود. در این راه انگیزه ها و مشوق های ساده نیز میتواند ایجاد شود:

 

نصب مخازن جدا برای زباله که این کار در بسیاری جاها دارد میشود اما متاسفانه اطلاع رسانی از کاربری آن و فرهنگ سازی مناسب نمی شود. میتوان بتدریج این کار را از مجتمع های بزرگ و منظم تر شروع کرد. رقابتی بین مجتمع ها ایجاد کرد که باید به یک استاندارد خاصی برسند تا این امکانات ویژه در آنجا توسط شهرداری ایجاد شود. امکاناتی مثل نصب رایگان مخازن تفکیک شده برای زباله ها.  جمع آوری بموقع زباله های تفکیک شده و حتی کمک ها و سوبسید های دیگر شهرداری به مراکزی که در انجام تفکیک زباله موفق باشند. مخازن با تابلوهای کاملا مشخص نوع زباله هر یک را نشان دهند، مثلا کاغذ، پلاستیک، شیشه، زباله های خاص مانند باتری های مصرف شده یا مواد شیمیایی و غیره.

آقایان جستجوگر زباله را نیز جمع آوری و از طریق شرکتی مامور این کار سازد.

 

توجه به بعضی موارد دیگر نیز میتواند بسیار موثر باشد. مثلا برای بازگرداندن بطری های نوشابه مبلغی به آورنده داده شود. شهرداری میتواند با همکاری شرکتهای نوشابه سازی برای این کار حتی سوبسید هم پرداخت کند.  مدیریت مناسب، میتواند موجب سود آوری این کار هم باشد.

/ 0 نظر / 6 بازدید